W ramach projektu edukacyjno-animacyjnego pt. Od pomysłu do publikacji. Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku w tym tygodniu proponuje czytelnikom w różnym wieku wiele atrakcji. Jednym z punktów wydarzeń są 4 spotkania autorskie z Jolantą Reisch-Klose. Pani Jolanta jest dziennikarką prasową i radiową, tłumaczką, laureatką nagród branżowych, autorką książek i opowiadań dla dzieci i dorosłych. W dniu wczorajszym i dzisiejszym z pisarką miała okazję spotkać się młodzież szkół podstawowych naszej gminy. Temat spotkań to:
Etyka kontra półprawda, czyli jak nie dać się nabrać na fake newsa? Uczestnicy wspólnie z prowadzącą szukali odpowiedzi na pytania: dlaczego informacja rządzi światem, co spowodowało, że zalewa nas morze kłamstw i jak się przed tym bronić. Mowa była o kryzysie zaufania do mediów. Oraz jak bronić się przed manipulacją, używając wiedzy zawartej w książkach do oddzielania informacji prawdziwych od fałszywych?. To tematy wyjątkowo potrzebne w dzisiejszych zdigitalizowanych czasach.
Fake news to z angielskiego po prostu fałszywa informacja. Takie treści są nieprawdziwe lub nie do końca prawdziwe, jednak bardzo często publikowane w serwisach informacyjnych czy na portalach społecznościowych. Publikujący te informacje chcą aby były traktowane bardzo serio i przekonać nas, że opisują prawdę. Innym razem twórcom przyświeca raczej przygotowanie informacji o charakterze satyrycznym, ale interpretowane przez ludzi jako prawda i rozprzestrzeniana w sieci już nie jako żart a prawda. Nie zawsze mają one formę tekstową – wykorzystywane są grafiki, zdjęcia, a nawet filmy, w których poprzez obróbkę zmanipulowana jest treść.
Podczas spotkania Pani Jolanta opowiedziała o swojej wieloletniej pracy dziennikarskiej, o tym skąd wziął się pomysł pisania dla młodszych czytelników, dlaczego lubi bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025