Na kolejnym wakacyjnym spotkaniu w naszej bibliotece zagościły słowiańskie klimaty. Dziś uczyliśmy się robić tzw. Lalki Motanki, które według starodawnych wierzeń przynoszą właścicielowi szczęście. Uczestnicy poznali dziś historię i magiczną moc jaką przypisuje się tym własnoręcznie zrobionym lalkom.
Skrawki materiału i kawałki sznurka, to wszystko co potrzebne jest do zrobienia szmacianej przyjaciółki, używanej dawniej jako amulet szczęścia. Z wysłuchanej prezentacji oraz informacji zaczerpniętych z dostępnej literatury i internetu dowiedzieliśmy się wiele o tych magicznych zabawkach, m.in skąd pochodzą Motanki, jakie są ich rodzaje i na czym polega ich magia. Cechą charakterystyczną jak musi być spełniona, aby nie zatracić magicznej mocy takiej lalki jest zachowanie “pustej twarzy”. Słowianie bowiem wierzyli, że oczy, usta i nos nadają lalce cechy własnej osobowości, przez co przestaje ona służyć osobie, która ją stworzyła, a zaczyna dbać o swoje indywidualne potrzeby.
Na warsztatach każdy wykonał dla siebie lalkę motankę, żartobliwie nazywaliśmy ją prababką lalki Barbie ;-), która swą magiczną mocą będzie otaczała swojego właściciela lub osobę nią obdarowaną.
Książka, którą czytaliśmy na dzisiejszym spotkaniu to bajka Jakova Mojssevica Tajca pt. “Jarzębinka”.