Tematem przewodnim kolejnego spotkania z cyklu "Ferie w bibliotece" był fascynujący świat cyfrowej przygody, a to wszystko z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy 6 lutego 2024 roku.
W trakcie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w inspirującej inicjatywie związanej z bezpieczeństwem w sieci. Centralnym punktem tego wydarzenia był krótkometrażowy film stworzony w ramach kampanii o bezpiecznym korzystaniu z Internetu, którą zrealizowało Ministerstwo Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury, zwycięzcą konkursu „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”. Bajka, dostępna pod linkiem https://youtu.be/7oSY3m02noY, skupiała się na zjawisku znanym jako FOMO, czyli strachu przed odłączeniem się od Internetu. Opowiadała o obawie, że w czasie offline mogą nam umknąć istotne wydarzenia lub informacje. Film ten skłonił uczestników do refleksji nad własnymi nawykami online i skutkami, jakie mogą wyniknąć z nieustannego bycia w sieci.
Podczas spotkania zadaliśmy uczestnikom trudne pytanie: "Co by było, gdyby na całym świecie przestał działać Internet?" To pytanie skłoniło młodych czytelników do głębokich przemyśleń na temat zależności od technologii i konsekwencji takiej globalnej awarii. Uczestnicy zaczęli analizować, jakie wyzwania stoją przed społeczeństwem, firmami i jednostkami w przypadku utraty dostępu do Internetu. W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli także okazję poznać netykietę, czyli swoiste zasady savoir-vivre'u w świecie wirtualnym. Zdobycie wiedzy na temat właściwego zachowania w Internecie ma na celu promowanie bezpiecznych i odpowiedzialnych praktyk online.
W drugiej części spotkania przeniesiemy się do świata kodowania na papierze. Uczestnicy będą mieli szansę rozszyfrować rysunki, odgadnąć hasła na specjalnych kartach pracy, a także bawić się kolorowaniem obrazków i odczytywaniem ich za pomocą programu Quiver. To nie tylko ciekawe zadanie, ale również świetna okazja do rozwijania umiejętności logicznego myślenia i kreatywności.