Niepospolite żony polskich dowódców, fascynujące życiorysy kobiet, które dzierżyły władzę oraz zwyczajne święte kobiety, to bohaterki książek, o których mówiła Małgorzata Król podczas spotkania autorskiego w naszej bibliotece.
3 października naszą bibliotekę odwiedziła mieszkająca w Niemianowicach - wsi położonej niedaleko Radomia pisarka - pasjonatka literatury, historii i religii Pani Małgorzta Król. Pisze głównie książki popularnonaukowe, biografie, pamiętniki. Z wykształcenia jest magistrem administracji, z zamiłowania popularyzatorką historii. Fascynują ją zwłaszcza opowieści o kobietach i ich życiu w dawnych epokach. W swoich książkach pokazuje historie kobiet w czasach zdominowanych przez mężczyzn i ograniczających rolę płci żeńskiej, nie szczędząc miłosnych i poza miłosnych ciekawostek. Jej bohaterki to dzielne i odważne kobiety, które stawiały czoła problemom, nie dały się zaszufladkować, dążyły do realizacji własnych marzeń i pragnień oraz łamały konwenanse.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie naszego lokalnego DKK, młodzież i nauczyciele z PSP w Grabowie nad Wisłą oraz wielu innych zainteresowanych osobą i twórczością pisarki. Była to dla wszystkich interesująca lekcja historii, na której Pani Małgorzata zapraezentowała biografię kilku bohaterek swoich książek zdradzając ciekawe szczegóły z ich życia, o których nie dowiemy się z podręczników szkolnych. Były to m. in. postacie: wiecznie młodej Aleksandry Zajączkowej, Izabeli Czartoryskiej, Roksolany i Kleopatry. Mówiła również o swojej pierwszej debiutanckiej książce "Chłopcy malowani" i ostatnio wydanej "Zwyczajni święci polscy" (2024), w których zawarła biografie "wielkich" Polaków.
W spotkaniu uczestniczyła Pani Irena Błażewska - nasza lokalna poetka, która przybyła specjalnie, aby osobiście pogratulować Pai Małgosi wiedzy i talentu pisarskiego. Do gratulacji i podziękowań włączyli się wszyscy uzestnicy spotkania, którzy skromnym upominkiem i brawami nagrodzili naszego gościa. Pani Irena swą wdzięczność za udział w tym wydarzeniu wyraziła recytacją kilku swoich wierszy, które stały się literackim dopełnieniem dzisiejszego dnia.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "Poczyta(j)my" realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Przyłęku.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.