21 listopada w naszej filii odbyło się spotkanie, które poprowadzili Pani Katarzyna Madejska - Dyrektor Muzeum Regionalnego ze Zwolenia oraz dr hab. Paweł Madejski - adiunkt na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Głównym celem spotkania była promocja książki pt. "Wincenty Flak (1870-1943) - rzeźbiarz z Zielonki Nowej". Publikacja powstała w ramach projektu "Wincenty Flak - pomiędzy religijnością, a patriotyzmem" realizowanego przez muzeum. Spotkanie miało charakter międzypokoleniowy. Uczestniczyła w nim młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej z Grabowa nad Wisłą, nauczyciele, członkowie DKK oraz dorośli i seniorzy zainteresowani osobą artysty - samouka.
Na wstępie prowadząca przybliżyła ideę projektu, wyjaśniła dlaczego postać Wincentego Flaka stała się obiektem ich zainteresowania, w skróce omówiła poszczególe etapy prac nad tworzeniem publikacji.
Wincenty Flak (1870-1943) - rzeźbiarz - samouk pochodzący z podradomskiej wsi pod Zwoleniem, którego znakiem rozpoznawczym są zachowane dotąd rzeźby o charakterze religijnym, patriotycznym i użytkowym zapisał się na kartach książki jako wybitny artysta. Jego biografia jest bardzo ciekawa, bo jako "zwykły, prosty wieśniak" zasłynął dzięki swoim pracom zarówno w kraju jak i za granicą. Zawarte w publikacji fotografie i szkice jego prac zaciekawiły zarówno starszych, jak i młodszych uczestników. Szczególną uwagę zwróciły maleńkie elementy składowe niektórych rzeźb Wincentego Flaka. Dla młodszej części słuchaczy pan Wincenty został uznany za twórcę marki "lego" w wersji polskiej. Do dziś zachowała się tylko nieznaczna część całego dorobku rzeźbiarza, niektóre z nich można obejrzeć w Muzeum Regionalnym w Zwoleniu, część jest w posiadaniu zbiorów Muzeum w Łodzi i Lublinie, nieliczne są w prywatnych rękach osób bliżej lub dalej spokrewnionych z rodziną Wincentego Flaka. Pani Dyrektor Katarzyna Madejska zaprosiła serdecznie zebranych do odwiedzenia Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, gdzie przez cały czas jest dostępna wystawa poświęcona życiu i twórczości rzeźbiarza. Miłym akcentem spotkania było wręczenie uczestnikom bezpłatnego egzemplarza publikacji, z której można wyczytać jeszcze wiele innych, ciekawych wątków z życia Wincentego Flaka, o których nie było mowy na spotkaniu.