Zajęcia edukacyjne na temat zrównoważonego rozwoju połączone z możliwością własnoręcznego wykonania pięknego ogrodu w słoiku to ciekawy i praktyczny sposób na przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, utrata bioróżnorodności. Na dzisiejszym spotkaniu, w którym uczesniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie zostały omówione główne zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, sprawiedliwości społecznej i rozwoju gospodarczego. Przygotowane na tę okazję prezentacja, ćwiczenia i zadania do wykonania z wykorzystaniem dostępnej literatury pozwoliły w sposób praktyczny spojrzeć na ten temat i zrozumieć jak każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji z którą boryka się cały świat. Uczestnikom spotkania nie obce są takie pojecia jak: głód, ubóstwo, brak wody, kataklizmy, nadmierna emisja spalin czy nierówności społeczne. Dzisiejsza lekcja dodatkowo poszerzyła ich wiedzę o to, jak możemy pomóc przeciwdziałać tym zjawiskom, a tego typu zajęcia łączące zabawę z nauką pomagają zrozumieć, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, nawet na małą skalę.
Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Młodzież pod okiem instruktorki wykonywała samodzielnie ogród w słoiku, będący przykładem miniaturowego ekosystemu, w którym rośliny rosną w zamkniętym szklanym naczyniu, co umożliwia im samodzielne regulowanie wilgotności i temperatury. W trakcie pracy toczyła się dyskusja o tym, jak mały ogród w słoiku może być symbolem zrównoważonego rozwoju i jakie praktyki ekologiczne można wprowadzić na co dzień (np. oszczędność wody, recykling).
Na zakończenie, zadowoleni z efektów swojej pracy, bogatsi o wiedzę na temat zrócnicowanego rozwoju wszyscy uczestnicy zapozowali do wspólnego zdjęcia na placu przy nowo powstałej ścieżce edukacyjnej.