Zrównoważony rozwój to koncepcja, która zakłada dążenie do równowagi między rozwojem gospodarczym, społecznym i ochroną środowiska. Dziś odbyły się kolejne warsztay dla najmłodszych w ramach projektu Klimatycznie w bibliotece, w których tym razem uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Wisłą. Spotkanie miało na celu przekazanie wiedzy na temat tego jak i co powinniśmy robić aby przy zaspokajaniu swoich potrzeb myśleć również o przyszłych pokoleniach.
Zrównoważony rozwój opiera się na trzech filarach:
Ekologicznym (środowiskowym) – dotyczy ochrony zasobów naturalnych, redukcji zanieczyszczeń, zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, ochrony bioróżnorodności, efektywnego zarządzania odpadami oraz zrównoważonego wykorzystania surowców.
Gospodarczym – oznacza dążenie do stabilnego wzrostu gospodarczego, który nie polega na wyczerpywaniu zasobów naturalnych, ale na wykorzystywaniu innowacji, energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz tworzeniu nowych miejsc pracy w zgodzie z zasadami odpowiedzialnego rozwoju.
Społecznym – koncentruje się na zapewnieniu równości, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, sprawiedliwości społecznej, poprawie warunków życia i pracy oraz integracji społecznej. Ważne jest również promowanie aktywności obywatelskiej i współpracy międzynarodowej.
W części warsztatowej uczestnicy spotkaniapod okiem prowadzących tworzyli tzw. "las w słoiku", będacy przykładem miniaturowego ekosystemu, który może być wykorzystany jako model zrównoważonego rozwoju w małej skali. Stworzenie takiego ekosystemu w słoiku ma wiele zalet związanych z edukacją ekologiczną, ochroną środowiska i świadomym podejściem do natury. Może także stanowić przykład na to, jak równowaga między roślinami, wodą, powietrzem i światłem może funkcjonować w zamkniętym obiegu.
Podejmowanie przez różne instytucje (szkoły, biblioteki) działań edukujących młodzież i dzieci w temacie zrównoważonego rozwoju to nie tylko konieczność w obliczu współczesnych wyzwań ekologicznych, ale także inwestycja w lepszą przyszłość. Mamy nadzieję, że my jako biblioteka organizując tego typu spotkania dokładamy małą cegiełkę w kształtowaniu odpowiednich postaw, co zaowocuje w przyszłości podejmowaniem przez młodych ludzi mądrych decyzji, które w przyszłości będą miały pozytywny wpływ na środowisko, gospodarkę i społeczeństwo.