Zwyczaj malowania jajek na Święta jest jedną z najstarszych tradycji Wielkanocnych. Dla dzieci był to zwyczaj, którego wyczekiwały z niecierpliwością. Wywodzi się on jeszcze ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało bowiem siły witalne i podobnie jak dzisiaj – początek nowego życia.
Z tym starym zwyczajem powiązaliśmy lekcję biblioteczną dla uczniów klasy 6 z PSP w Babinie. Na początku spotkania rozpoczęliśmy od zapoznania się z naturalną metodą farbowania jajek w łuskach z cebuli, jajka w tym barwniku w zależności od długości farbowania nabierały kolorów od rudego do ciemnobrązowy. Warto jajka oczyścić wcześniej octem co pozwoli na szybsze wybarwienie.
Gdy jajka podlegały farbowaniu bibliotekarze przedstawili uczestnikom lekcji słowniki oraz publikacje związane z tradycjami i zwyczajami naszej ojczyzny. Następnie młodzież miała za zadanie w odszukać w nich informacje o pisankach wielkanocnych. Uczniowie dowiedzieli się, że pisanki noszą różne nazwy w zależności od formy zdobienia są zatem kraszanki, drapanki, oklejanki, nalepianki oraz ażurki.
Do barwienia używano roślin, które pozwalały na uzyskanie różnych kolorów:
-
- brązowy (rudy): łupiny cebuli,
-
- czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego,
-
- żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka,
-
- niebieski: płatki kwiatu bławatka,
-
- fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy,
-
- zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka,
-
- różowy: sok z buraka.
- Artystki zajmujące się wykonywaniem pisanek nazywamy kraszankarkami lub pisankarkami.
- Ostatnim etapem naszej lekcji było samodzielne wykonanie drapanych pisanek przez uczestników.