Upalny czas lata zachęca do wspólnego spędzania wolnych chwil w gronie rodzinny. W dniach 23-25 sierpnia w ramach uzyskanej przez bibliotekę dotacji z środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbył się wyjazd „Mamo, tato czas na przygodę…” do Płocka a później do Gdańska i oczywiście nad Bałtyk.
Pierwszym punktem podróży, choć nie wszyscy o tym wiedzą stała się dawna stolica Polski, czyli Płock. Spacer po mieście grupa rozpoczęła od spotkania z przewodnikiem tuż przy deptaku i przesła pod budynek założonej w 1820 roku Biblioteki Naukowa im. Zielińskich, która jako 7 widnieje na liście najstarszych bibliotek w Polsce. Następnie odwiedziła ogród przy domu rodzinnym Władysława Broniewskiego, gdzie stoi dąb pod którym poeta się bawił i być może pisał wiersze. Płock to miasto położone na wzgórzach, więc po licznych schodach trzeba przejść aby zobaczyć piękną promenadę i molo nad Wisłą, które są nielada atrakcją.
Wspinając się z powrotem do miasta grupa obejrzała nowoczesny amfiteatr, gdzie odbywają się liczne koncerty i wydarzenia. Kolejnym punktem zwiedzania była wizyta w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Została ona konsekrowana w 1144 roku, a w jej wnętrzach wieczny spokój znaleźli dwaj polscy królowie – Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Na uwagę zasługują też niesamowite Drzwi Płockie, a właściwie ich kopia, bo oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim. Przepięknie zdobione przyciągają wzrok zaraz po wejściu głównymi drzwiami.
Z bazyliki grupa przeszła pod budynek „Małachowianki”, bo taką nazwę nosi dzisiejsze (już) liceum, prowadzi naukę nieprzerwanie od ponad 800 lat od roku 1180. Czyni to z niej najstarszą polską szkołę.
Płock to również miasto licznych pomników w trakcie spaceru uczestnicy zobaczyli Pomnik Władysława Broniewskiego, Bolesława Krzywoustego oraz Miry Zimińskiej.
Zwiedzanie z przewodnikiem zakończyło się na Starym Rynku to otoczony kamienicami z XVIII i XIX wieku dawny plac targowy, który powstał za czasów księcia Bolesława II Mazowieckiego. Liczne pożary miasta w XVI i XVII wieku oraz dotykające Płock wojny wielokrotnie niszczyły zabudowę Starego Rynku. Dzisiaj na Rynku możemy oglądać budynki pochodzące z różnym epok, zaczynając od XVII wieku.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Oddziale Muzeum Mazowieckiego odział ART DECO przestrzeni poświęconej sztuce dwudziestolecia międzywojennego.
Następnie grupa udała się w dalszą podróż i do Gdańska dotarła późnym wieczorem.
Drugiego dnia rano korzystając z komunikacji miejskiej udaliśmy się na zwiedzanie Gdańska. Pierwsze kroki uczestnicy wyjazdu pod opieką przewodnika skierowali pod budynek Europejskiego Centrum Solidarności, które powstało tuż przy bramie Stoczni Gdańskiej i Pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Nowoczesne centrum, które z zewnątrz niczym kadłub statku pokrywa rdza. Poznajemy tu niezwykłą historię Gdańska przepełnioną bohaterską walką stoczniowców.
Kolejnym punktem był budynek, w którym obecnie mieści się Muzeum Polskiej Poczty Gdańskiej oraz pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Przewodniczka w dużą dozą ekspresji opowiadała o czasie walki pracowników poczty z Niemcami.
Następnie przyszedł czas na Główne Miasto czyli gdańską „Starówkę”, która słynie z charakterystycznych kamienic, wąskich uliczek i mnóstwa zabytków. Ulicy Mariackiej, zakończonej Zbrojownią i Bazyliki Mariackiej. W centrum "starówki" znajduje się ul. Długa i Długi Targ, który jest sercem miasta i najbardziej reprezentacyjną jego częścią, stanowiącą oś Drogi Królewskiej. Zwiedzając Gdańsk na pewno tutaj trafimy. Na ulicy Długiej i Długi Targ (stanowiący jej przedłużenie) znajdują się najważniejsze zabytki, restauracje, kawiarnie i sklepy. W ich ciągu znajduje się słynna Fontanna Neptuna, która jest jednym z symboli miasta, Złota Kamienica, Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta.
Po przerwie na obiad uczestnicy popłynęli galonem na Westerplatte, aby zobaczyć między innymi ruiny koszar, wartowni, cmentarz Obrońców Wybrzeża z prochami mjr. Sucharskiego oraz 22,5 m kopiec z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Jego 25 m bryła składa się z 236 granitowych bloków, a swoim kształtem przypomina wbity w ziemię bagnet. Starczyło też czasu na, krótką wizytę na pobliskiej plaży.
Trzeciego dnia uczestnicy wyjazdu spędzili czas na plaży w Stogach. Piękna pogoda pozwoliła na skorzystanie z kąpieli słonecznej i dla chętnych w morzu, ktore było chłodne, jednak dla najmłodszych stanowiło niebywałą atrakcję.
Każda rodzina biorąca udział w wyjeździe otrzymała pakiet ulotek związanych z uzależnieniami. W trakcie podróży uczestnicy wysłuchali fragmentu opowiadania pt. "Butelka taty" oraz wzięli udział w quizie związanym z tematyką uzależnień oraz mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę związaną z uzależnieniami. Zwycięzcy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Wyjazd dofinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przyłęku.