W bibliotece z przedstawicielami policji oraz państwowej straży pożarnej spotkali się seniorzy i pracownicy. W trakcie spotkania promowana była ogólnopolska akcja #ZnamTeNumery – to kampania społeczna realizowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Telewizją Puls oraz Fundacją „Pod Dębem”. Do działań włączyła się również Poczta Polska. Kampania adresowana jest do seniorów i ich bliskich, a jej twarzami są bohaterowie serialu Telewizji Puls „Lombard. Życie pod zastaw”.
Celem działań w ramach kampanii #ZnamTeNumery jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów. Ponadto uświadomienie seniorów oraz ich najbliższych na temat niebezpieczeństw i metod oszustw, z jakimi mogą się nieświadomie spotkać. Natomiast młodsze pokolenie ma stanowić ekipę wsparcia dla bliskich starszych.
Obszary, które poruszane są w ramach kampanii to: bezpieczeństwo w sieci, oszustwa na „legendę”.
Założenia Kampanii #ZnamTeNumery to:
- uświadomienie sobie jak ważne jest ustalenie hasła „rodzinnego” – to tajne słowo klucz, które znają tylko najbliżsi, które potwierdzi, że po drugiej stronie jest osoba prawdziwa, a nie podszywająca się;
- poznanie dzielnicowego i posiadanie do niego numeru telefonu, który Senior powinien mieć zapisany w widocznym miejscu np. na lodówce i w kontaktach telefonicznych;
- posiadanie listy telefonów do najbliższych osób, do których w każdej chwili mogą zadzwonić/napisać i te pomogą w weryfikacji sytuacji (tzw. 3 numery bezpieczeństwa);
- zapamiętanie motta „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby Seniorzy nie przekazywali np. osobie podającej się za pracownika banku hasła do konta, a rozłączyli się i zadzwonili do banku np. do opiekuna konta. W sytuacji, kiedy dzwoni pseudopolicjant, że wnuczek miał wypadek, to również by zadzwonili do wnuczka, rodzica, żeby zweryfikować sytuacje, a nie przekazywali pieniędzy.
Na potrzeby kampanii uruchomiona została strona internetowa https://znamtenumery.pl/.
Obecny na spotkaniu strażak z PSP w Zwoleniu omówił zasady postępowania w chwili zagrożenia życia spowodowanego wylewem lub zawałem. Na fantomach osoby dorosłej i dziecka, uczestnicy uczyli się sekwencji RKO (resuscytacja krążeniowo‑oddechową ) w przypadku osoby dorosłej wynosi ona 15 uciśnięć na 2 oddechy. Przy prowadzeniu ucisków ramiona powinny być wyprostowane i ułożone prostopadle do klatki piersiowej. Przy prowadzeniu oddechów ratowniczych nie zaciskamy skrzydełek nosa.
Prowadząc akcję ratunkową prosząc o pomoc nie zwracamy się bezosobowo, tylko wskazujemy osobę, która ma nam udzielić pomocy.
Uczestnicy spotkania aktywnie włączali się w jego przebieg zadając liczne pytania i angażując się w praktyczne ćwiczenia udzielania pomocy poszkodowanym.