W bibliotece odbyły się pierwsze z cyklu 4 warsztatów skierowanych do najmłodszej grupy mieszkańców naszej gminy. W ramach warsztatów ważne jest poznanie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) przez dzieci. Są one istotnym elementem na wprowadzenie ich w tematykę rozwoju. W ramach warsztatów w sposób przystępny dla młodszych przedstawiono prezentację o Celach Zrównoważonego Rozwoju, które zostały wypracowane przez ONZ w 2015 roku tj. Brak ubóstwa, Zero głodu, Dobre zdrowie i jakość życia, Dobra jakość edukacji, Równość płci, Czysta woda i warunki sanitarno-epidemiologiczne, Czysta i dostępna energia, Wzrost gospodarczy i jakość pracy, Innowacje i infrastruktura, Zmniejszenie nierówności, Zrównoważone miasta i społeczność, Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, Działania na rzecz klimatu, Życie pod wodą, Życie na lądzie, Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje, Partnerstwa na rzecz celów. Dzięki tym celom mamy możliwość stworzenia alternatywnego i przyjaznego świata do 2030 roku. Dla utrwalenie zdobytej wiedzy uczestnicy wzięli udział w quizie związanym z SDGs.
Kolejnym etapem warsztaów było stworzenie przez uczestników szklanych ogrodyów, jako ciekawy sposób na połączenie celów zrównoważonego rozwoju z estetyką i edukacją ekologiczną. W trakcie pracy nad ogrodami możemy, mówić o kilku zrównoważonych celach:
1. Odpowiedzialna konsumpacja i produkcja - zrównoważone materiały, recykling: użycie zużytego papieru; naturalne elementy: ziemia, kamienie, żwir.
2. Życie na lądzie - systemy nawadniania : wykorzystanie zamkniętego obiegu wody oraz hydroponiki.
Młodzi adepci mieli okazję zapoznać się również z publikacjami dostepnymi w bibliotece związanymi z tematyką zrównoważonego rozwoju oraz poszerzyć swoją wiedzę o korzystanie z kodów QR.
Dofinansowano z Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.