Już po raz trzeci Pani dr Magdalena Sot-Szewczyk - dietetyk, ekspert do spraw żywienia i żywności udzielała fachowych rad co robić, aby nie marnować żywności. Praktycznych wskazówek według idei zero west w kuchni słuchali uczestnicy spotkania realizowanego w ramach projektu Klimatycznie w bibliotece.
Gotowanie z resztek to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy, marnowanie mniej jedzenia i wykorzystywanie produktów, które zostały w lodówce lub spiżarni. Tym razem pokazowym daniem były pieczone ziemniaki w mundurkach z sosem twarogowo - jogurtowym oraz sałatka warzywna z grzankami. Propozycją deseru było ciaso "wet Nelly", do przygotowania którego wykorzystano m.in czerstwe pieczywo, suszone lub kandyzowane owoce, cynamon, imbir i kardamon. Pani Magdalena podpowiedziała jak dodanie suszonych jabłek, sliwek, żurawiny, kilka plastrów pomarańczy i szczypta cynamonu wzbogaci smak zwykłej czarnej herbaty, tak aby stała się ona doskonałym napojem na zimowe wieczory. Podpowiedziała również, że w swojej kuchni warto stosować naturalne przyprawy i dodatki ( ocet jabłkowy, sok czy zakwas buraczany), składniki które można samemu przygotowaćw. Wpływają one bowiem nie tylko na poprawę smaku potraw, ale są zdrowym, naturalnym żródłem witamin.
Uczestniczki warsztatów dowiedziały się czym są kody QR oraz w przerwie poszukiwały nowych informacji dzięki kodom zamieszczonym na ścieżce edukacyjnej.
Przygotowane potrawy prezentowały się smakowicie. Kończąc spotkanie Pani Magdalena podziekowała wszystkim za aktywny udział w warsztach i w nagrodę podarowała każdemu uczestnikowi prezent w postaci książki kucharskiej pt. "Czytaj skład. Gotuj z głową! Jagody Fabickiej i Katarzyny Rada. Zachęcała aby eksperymentować w kuchni, a gotowanie z resztek traktować jako doskonałą okazję do wykazania się kreatywnością i nie bać się, że coś pójdzie na marne!
Uczestnicy warsztatów na koniec spotkania uczyli się też korzystania z kodów QR.