Ostanie warsztaty kulinarne z Panią Magdaleną Sot-Szewczyk koncentrowały się na wykorzystaniu żywności pozostającej nam po świętach z powodu zakupu jej w nadmiarze, to świetny sposób na zminimalizowanie marnowania jedzenia, a jednocześnie na odkrywanie nowych pomysłów kulinarnych. Warsztaty obejmowały część merytoryczną oraz demonstrację przygotowania tych dań i wspólne gotowanie uczestników. Uczestnicy nauczyli się, jak kreatywnie wykorzystać pozostałości po świętach, tworząc pyszne i proste dania.
Ponownie w trakcie warsztaów pojawiła się informacja, że w swojej kuchni warto stosować zioła, które nas otaczją jako naturalne przyprawy i dodatki (ocet jabłkowy, sok czy zakwas buraczany). Wpływają one bowiem nie tylko na poprawę smaku potraw, ale są zdrowym, naturalnym źródłem witamin.
Oto propozycja potrawy, które przedstawiła prowadząca:
Smalec z fasoli to wegetariańska alternatywa dla tradycyjnego smalcu, który jest idealny do smarowania chleba lub jako dodatek do dań. Jest bardzo prosty do przygotowania, a jego smak można wzbogacić przyprawami. Oto przepis na smalec z fasoli:
Składniki:
- 400 g białej fasoli z puszki (np. Jaś, może być też fasola cannellini)
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju roślinnego (oliwy z oliwek)
- 1-2 łyżeczki soli (do smaku)
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka majeranku (opcjonalnie)
- 1 łyżeczka wędzonej papryki (opcjonalnie)
- 2-3 ząbki czosnku (opcjonalnie)
Przygotowanie:
-
Przygotowanie fasoli: odsącz fasolę z zalewy i zachowaj część , która może się przydać do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
-
Smażenie cebuli: Cebulę pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju roślinnego i smaż cebulę na średnim ogniu, aż stanie się złocista i miękka (około 10-15 minut). Możesz dodać trochę soli, by cebula szybciej się skarmelizowała.
-
Przygotowanie smalcu: Do miski wrzuć fasolę, usmażoną cebulę oraz czosnek (jeśli go używasz) i przyprawy (sól, pieprz, majeranek, wędzoną paprykę). Użyj blendera ręcznego lub tradycyjnego, by zmiksować składniki na gładką masę. W razie potrzeby dodaj trochę wody z gotowania fasoli lub oleju kokosowego, by uzyskać pożądaną konsystencję.
-
Finalne doprawienie: Spróbuj smalec i dopraw do smaku solą, pieprzem oraz ewentualnie dodatkowymi przyprawami. Jeśli smalec ma być bardziej "smalcowy" w smaku, możesz dodać więcej wędzonej papryki lub czosnku.
-
Przechowywanie: Gotowy smalec przełóż do słoika i przechowuj w lodówce. Zgęstnieje w chłodnym miejscu, ale jeśli wolisz bardziej kremową konsystencję, wystarczy go przed użyciem lekko podgrzać.
Uczestniczki warsztatów dowiedziały się czym są kody QR oraz w przerwie poszukiwały nowych informacji dzięki kodom rozmieszczonych w wypożyczalni biblioteki. Na koniec warsztatów prowadząca podziękowała wszystkim uczestnikom za aktywny udział i przekała upominki w postaci książki kucharskiej pt. "Czytaj skład. Gotuj z głową!" Jagody Fabickiej i Katarzyny Rada.