Zrównoważony rozwój, na który stawia Unia Europejska, wymaga używania naturalnych materiałów pozyskiwanych lokalnie. Wiklina ma szansę zaistnieć w programie UE „Nowy Europejski Bauhaus”, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu.
W trakcie drugiego dnia warsztatów uczestnicy pracowali nad wypleceniem boków (waszt) kosza. Na tym etapie niezbędna jest „obginka” służąca do nadania formy. Zakończeniem kosza jest tzw. załomówka. Kosz kabłącok nosimy na biodrze oraz postawienie pod ścianą. Plecionkarze używają określeń typu „obginka do kabłąka”, czy „obginka do stojoka”. Przed zakończeniem dna wykonuje się tzw. „oplatę”, czyli splot wykonany z dwóch skrzyżowanych prętów. Zakończeniem kosza jest tzw. załomówka. W trakcie warsztaów uczestnicy zapoznali się ze zbiorami biblioteki mówiącymi o wyplataniu oraz majsterkowaniu związanym z naprawianiem uszkodzonych przedmiotów i wyposażenia domu.
Do stworzenia kosza potrzebne są narzędzia (sekator, nóż, szydło oraz coś do ubijania kolejnych warstw) i oczywiście wiklina.