Każdy rok ma cztery pory, w których możemy zbierać, suszyć, kisić i wekować otaczające nas rośliny przydatne w naszej kuchni. W internecie znajdziemy wiele stron z kalendarzami zbioru poszczególnych roślin m.in. https://ziolko.com.pl/kalendarz-zielarski-2022-kiedy-zbierac-poszczegolne-surowce-zielarskie/. Decydując się na zbieranie ziół musimy pamiętać, że w każdym etapie rozwoju roślina i jej kwiaty oraz owoce mają inne właściwości lecznicze. Często poszczególne etapy wysiewu i zbiorów oraz zwiększonego zużywania roślin wiąże się z obrzędami i tradycjami np. dożynki, wykopki, darcie pierza itp. następstwem pór roku. W rytm pór roku wpisane są rozmaite święta, tradycyjne zachowania i obyczaje, które są wciąż elementem specyficznie polskiego krajobrazu kulturowego. Jest ich tak wiele, że omówienie ich wszystkich zajęłoby dużo czasu. Prowadząca spotkanie skupiła się okresie świąt Bożego Narodzenia oraz wykorzystaniu maku oraz konopii w potrawach i tradycjach w naszym kraju. Korzystając z jednego z najstarszych książek o ziołach Zielnika Syreniusza, który został wydany w 1613 roku w Krakowie opowiedziała o leczeniu najbardziej znanych współcześnie chorób z wykorzystaniem ziół w dawnej Polsce i potwierdzeniu tych metod współcześnie. Kim był Szymon Syreński? Profesor Akademii Krakowskiej, polski lekarz i botanik, materiały do zielnika zbierał 30 lat, ucząc się i podróżując po Europie, między innymi był w Szwajcarii, Niemczech, Włoszech, oraz we Lwowie.
Uczestnicy zapoznali się też z pojęciem kodu QR oraz z aplikacjami pozwalającymi je odczytać oraz metodami wykorzystania kodów w książkach, na opakowaniach leków, artykułów spozywczych czy tablicach informacyjncych na ścieżkach edukacyjnych i w muzeach.
Na koniec spotkania uczestnicy wspólnie z prowadzącą tłoczyli olej z maku i konpii oraz wytwrzali sól makową z wytłoczyn oraz placuszki z wytłoczynami z konopii. Chołdując zasadzie, że w kuchni nic nie powinno się marnować.