20 stycznia w naszej bibliotece odbyło się spotkanie edukacyjne dla seniorów z Panią asp. Katarzyną Cieślik, przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu . Jego wiodącym tematem były oszustwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej #ZnamTeNumery zainicjowanej przez Komendę Główną Policji, Telewizję Puls, ekipę serialu „Lombard. Życie pod zastaw” i Fundację Telewizji Puls „Pod Dębem”. Kolejna odsłona kampanii skierowana głównie do seniorów, ich bliskich oraz osóby mających trudność z nadążeniem za rozwijającym się w bardzo szybkim tempie postępem technologicznym.
Na spotkaniu zostały omówione m.in. takie zagadnienia jak:
1. Co to jest sztuczna inteligencja?
2. Jak działają oszustwa oparte na AI?
3. Przykłady najnowszych metod oszustw.
4. Jak się przed nimi uchronić?
Wyłudzenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) stają się coraz bardziej powszechne, a ich formy mogą być bardzo zróżnicowane. Mogą to być np. fałszywe połączenia telefoniczne i nagrania, tzw. deepfake, czyli technologia umożliwiająca tworzenie realistycznych wideo lub audio, które mogą wyglądać, jakby były nagrane przez konkretne osoby, mimo że zostały sztucznie stworzone. Oszuści często wykorzystują technologię AI, aby manipulować starszymi osobami. Edukacja i świadomość, weryfikacja informacji, bezpieczne korzystanie z internetu oraz odpowiednie wsparcie ze strony opiekunów i rodziny to podstawowe elementy ochrony przed różnego typu cyberzagrożeniami niebezbiecznymi nie tylko dla seniorów ale dla każdego z nas.
Podczas spotkania Pani aspirant zalecała czujność i rozwagę na tego typu zagrożenia, gdyż wymagają one od nas jeszcze większej świadomości i działań zapobiegających.
Bądźmy czujni!