Kolejny cykl spotkań w nowym roku 2025, nasz Dyskusyjny Klub Książki rozpoczął od poznania twórczości jednej z najwybitniejszych polskich reportażystek - Hanny Krall. Jej książka pt. "Sublokatorka" to opowiadanie, które pozwala spojrzeć na Holocaust z perspektywy indywidualnych losów głównej bohaterki wzbudzając jednocześnie głęboką refleksję nad ludzką naturą, granicami odwagi i współczucia.
"Sublokatorka" jest symboliczną opowieścią o losach Żydówki ukrywającej się w czasie wojny u polskiej rodziny. Bohaterka, której imienia nie znamy, staje się dosłownie sublokatorką – osobą mieszkającą w cieniu, niewidzialną dla innych. Opowiadanie dotyka problemów związanych z moralnością, strachem, solidarnością, a także z trudną historią polsko-żydowskich relacji.
Kluczowe motywy utworu to ukrywanie się i prześladowania. Żydówka zmuszona jest do życia w całkowitej izolacji i zależności od polskich gospodarzy. Codzienne życie w warunkach okupacji wzbudza napięcia, jakie narasta między sublokatorką a rodziną, która ją ukrywa. Krall przedstawia wielowymiarowe postacie, unikając jednoznacznych ocen. Pokazuje zarówno heroizm, jak i strach czy egoizm ludzi zaangażowanych w ukrywanie Żydów. Po wojnie, wydarzenia i doświadczenia jakich doznała bohaterka pozostawiają trwały, traumatyczny ślad w psychice zarówno jej jak i osób ją ukrywających.