„Królestwo” rozgrywa się w środowisku warszawskich Żydów tuż przed wojną i trakcie jej trwania. Ma dwoje pierwszoosobowych narratorów. Ryfka, przedwojenna właścicielka ekskluzywnego domu publicznego, w getcie radzi sobie na tyle, by opiekować się pogrążonym w depresji byłym kochankiem, wspominanym już Jakubem Szapirą, upadłym królem półświatka.
Syn Szapiry, Dawid, to drugi narrator. Opowiada wycinek tragicznej historii warszawiaków żydowskiego pochodzenia z punktu widzenia chłopca, który musiał dorosnąć tak szybko, ponieważ był jednym z dziecięcych szmuglerów, dostarczających jedzenie do głodującego getta.
Kontynuacja "Króla" jest powieścią, która ukazuje dramat II wojny światowej. Jak mało znaczył każdy człowiek, a jeśli miał pochodzenie żydowskie... Myślę, że to też spojrzenie na polski antysemityzm, kolejne, które nie głaszcze Polaków.
Dyskusja klubowiczów skupiła się właśnie nad powodami antysemityzmu zarówno wśród Niemców, Polaków, jak i innych narodowości. Obejrzeliśmy, również film na kanale YouTube pt. „Zamknąć, zniszczyć, obsiać trawą… Getto warszawskie we wspomnieniach Stanisława Soszyńskiego”oraz Warsaw Ghetto 2, aby poznać urtwalone w filmach i zdjęciach tragiczne sytuacje tego narodu.
Tragedia ludzi w gettach przeraża do dziś i nigdy nie powinna zostać zapomniana.