W książce Marcina Wójcika „Gęsiego Z miasta na wieś” przedstawione jest życie na współczesnej wsi. Pokazuje, jak obecnie prowadzone jest gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w określonym gatunku zwierząt lub upraw oraz jak starają się prowadzić własne gospodarstwa pasjonaci powracający z miasta. Znajdziemy tu wiele ciekawych informacji o uprawie roślin i hodowli zwierząt. Każda osoba, której przyszło pracować na „roli” wie, jaką trzeba mieć wiedzę, żeby prowadzić z powodzeniem własne gospodarstwo rolne.
Autor pokazuje również, jak łatwo można zatracić starsze odmiany roślin uprawnych oraz rasy zwierząt gospodarskich, które są bardziej odporne na choroby i były lepiej przystosowane do naszych warunków klimatycznych, glebowych, a dla zwierząt roślinnych.
Ta książka to również praktyczne kompendium dla wszystkich pasjonatów rzucania miasta dla spokojnej wiejskiej egzystencji i nie tylko. Pan Marcin pragnąc poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności objeżdża już doświadczonych rolników, którzy znaleźli swoje nisze w produkcji serów kozich, zakładali wiejskie teatry, szczepili własne sady, hodowali konopie na paszę/ lekarstwa oraz opatentowali zestawy świeżych warzyw czyli wegeboxu, które okazały się przebojem.
Książka wzbudziła duże zainteresowanie wśród klubowiczów. Dyskutowaliśmy o zmianach, jakie w ostatnich 30 latach zaszły w polskim rolnictwie, czy właściwe jest wspieranie poprzez dotacje potężnych spółek skupujących i dzierżawiących grunty oraz czy pomysły na ekologiczne gospodarstwa sprawdzają się we współczesnym świecie.