"Spóźnione wyznania" J. Boyne to historia Tristana. Chłopca, który jak każdy zapalczywy młodzian zaciąga się do wojska, by walczyć w imię wolności. Jako jedyny z dwudziestoosbowego oddziału przetrwał koszmar walk podczas I wojny światowej. 4 lata później Tristan to nadal człowiek z głębokimi bliznami nie tylko na ciele, ale przede wszystkim na psychice. Zjawia się w rodzimym miasteczku kolegi z oddziału, Willa Bancrofta, by oddać jego siostrze paczkę listów, które napisała do brata. Ma nadzieję wyznać jej dręczącą go prawdę.
Od początku w powieści ukryta jest tajemnica o wyjątkowym ciężarze. Autor wskazuje na fałszywą moralność, która np. w uczuciu dwóch chłopaków widzi zbrodnię, ale pozwala strzelić drugiemu (bezbronnemu!) człowiekowi w głowę, tylko dlatego, że jest z wrogiej armii i szkoda z nim fatygi.
John Boyne w książce zderzył okrucieństwo i bezsens wojny z brakiem doświadczenia i wrażliwością. Zaskakuje fakt, że w imię poprawności zachowań rodzice potrafią odrzucić dziecko, a kochający człowiek drugą osobę.
Dyskutując nad książką, staraliśmy się odpowiedzieć na kilka pytań:
1. Czy inne preferencje seksualne dziecka, mogą się stać przyczynkiem do rozpadu rodziny?
2. Która z wojen światowych odbywała się w bardziej bestialski sposób?
3. Jak wojna potrafi demoralizować młodych ludzi i łamać ich przyszłość?