„Ogród przy bibliotece – tradycja i nowoczesność”
Ogród to miejsce, w którym niegdyś aż kipiało od życia. Setki wielobarwnych kwiatów, kolorowe motyle i brzęczenie pszczół i trzmieli. Ptaki przysiadające na płocie i korzystające z ostatnich jesiennych owoców jarzębiny czy głogu. Jakiś czas temu nastała jednak moda na ogrody, w których różnorodność gatunków jest bardzo mała: pokryte trawą z kilkoma rodzajami drzew i krzewów iglastych.
Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt ogrodu, gdzie tradycja spotka się z nowoczesnością. Do wygrania atrakcyjne nagrody o wartości do 400 zł!
Regulamin konkursu:
Organizator konkursu i finansowanie
Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku, Lipiny 30, 26-704 Przyłęk.
Cel konkursu:
Głównym celem konkursu jest promocja bioróżnorodności a przede wszystkim jej cech estetycznych.
Zadanie konkursowe:
Zadaniem uczestników ma być stworzenie projektu w którym z wykorzystaniem lokalnych materiałów i gatunków roślin. Wszystkie gatunki roślin użyte przy realizacji ogrodu mają być gatunkami występującymi lokalnie lub tradycyjnie uprawianymi na wsiach. Gatunki wieloletnie dopuszczalne do użycia w projekcie: lokalnie występujące gatunki dzikie, tradycyjne gatunki i odmiany roślin uprawnych, tradycyjnie stosowane w ogrodach wiejskich zarówno przy chałupach, jak i dworach gatunki roślin ozdobnych. Dobór gatunków powinien zapewniać ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni. Preferowane są gatunki miododajne, przyciągające owady i stanowiące pokarm dla ptaków.
Dodatkowo premiowane będzie stworzenie zakątków i rabat tematycznych, związanych z literaturą.
Wymogi dotyczące projektu konkursowego:
Prace powinny być wykonane indywidualnie. Projekt musi zawierać:
- krótki opis i uzasadnienie koncepcji
- zwymiarowany rzut z góry z uwzględnieniem nasadzeń oraz ciągów komunikacyjnych,
- spis wykorzystanej roślinności (nazwy polskie i łacińskie) z uwzględnieniem ilości sztuk,
- wizualizację projektu w odniesieniu do otoczenia,
- wykaz materiałów i urządzeń, niezbędnych do wykonania małej architektury.
Organizatorzy wymagają wykonania projektu małej architektury towarzyszącej projektowi tj.
ścieżka sensoryczna – ścieżka edukacyjna z odcinkami wyłożonymi różnymi strukturami pochodzenia naturalnego (np. kamienie, piasek, grys, tłuczeń, kora, szyszki, wióry), która pozwala na poznawanie środowiska różnymi zmysłami;
terenowe pomoce edukacyjne – elementy małej architektury, trwale związane z gruntem, propagujące zdobywanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i kształtujące postawy odpowiedzialności za środowisko, przyrodnicze gry interaktywne, instalacje obrazujące procesy zachodzące w przyrodzie.
Nawierzchnia projektowanych ciągów komunikacyjnych powinna być utwardzoną powierzchnią gruntową lub żwirową.
Projekt powinien zostać przedstawiony na minimum jednej, a maksimum dwóch planszach formatu 100×70 cm.
Plansze powinny zostać opisane dowolną kombinacją 5 cyfr. Na planszach nie może się znaleźć nazwisko autora.
Do plansz powinna zostać dołączona zaklejona koperta podpisana tą samą kombinacją cyfr, co plansze projektowe, w której powinno się znaleźć wypełnione zgłoszenie konkursowe podpisane przez autora.
Sposób składania zgłoszeń:
Wypełniony formularz zgłoszeniowy w zaklejonej kopercie opatrzonej dowolną 5 cyfrową liczbą oraz plansze z projektem można składać w:
- Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku, Lipiny 30, 26-704 Przyłęk godz. 10:00-16:00
Osoby, które nie mają możliwości przekazania plansz osobiście mogą je wysłać zrolowane w tubie kartonowej na adres: Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku, Lipiny 30, 26-704 Przyłęk.
Termin składania zgłoszeń:
20 maja 2018. Decyduje data wpływu projektu.
Wyłonienie zwycięzcy:
Zwycięzcę konkursu oraz dwa wyróżnienia przyzna jury, które przeanalizuje nadesłane prace z zachowaniem ich anonimowości. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi do końca września 2018.
Nagrody:
Praca, która otrzyma największą liczbę punktów zostanie nagrodzona nagrodą główną: o łącznej wartości 400 zł, dwie kolejne prace otrzymają wyróżnienie o wartości do 150 zł. Wszystkie nagrody są nagrodami rzeczowymi.
Realizacja projektu:
Zwycięski ogród zostanie zrealizowany na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku. Zwycięzca konkursu będzie miał prawo bezpośredniego nadzorowania prac wykonawczych. Organizator konkursu ma prawo dokonywania zmian w projekcie na potrzeby jego realizacji, zwłaszcza w przypadku ograniczeń technicznych lub materiałowych oraz niedostępności poszczególnych gatunków roślin.